Ako byť vzorom v digitálnej miernosti pre deti?

Byť MINIdigi animátorom, ktorý formuje deti k digitálnej miernosti je veľký dar i zodpovednosť. Sme pre deti vzorom nie len na stretku, ale i keď nás stretnú v obchode. Nemôžeme dať, čo sami nemáme, a preto nemôžeme od detí očakávať, že budú trénovať digitálnu miernosť, ak nebudú u nás vidieť vzor. Zamyslime sa spoločne: „Viem, kedy stlačiť pauzu a kedy play?“

Ako si na tom?

Aj ty čekuješ svoj mobil 42x za deň?
Odpisuješ na každú notifikáciu a lajkuješ ako divý :-)?
Scrolluješ mobil pri jedle s rodinou a priateľmi?
Prichádza čas, kedy si podobne ako pri jedle či ochrane životného prostredia potrebujeme vytvoriť zdravý postoj k nášmu digitálnemu prostrediu.

Aj keď debata o vzťahu digitálnych technológii a človeka, ktorá práve prebieha má svoje extrémy, je niekoľko vecí, na ktorých začína panovať všeobecná zhoda a ktoré potvrdzuje aj veda o človeku, medicína a neurovedy:

 • prvýkrát v histórii sme sa obklopili vecami tak, aby sme boli neustále vyrušovaní
 • príliš veľa času na displejoch neumožňuje človeku naplno rozvinúť svoj tvorivý potenciál
 • prílišné používanie digitálnych technológii vedie k poruchám pozornosti

Urob si svoj digitálny audit

Ak cítiš, že potrebuješ zamakať na digitálnej miernosti, začni digitálnym auditom. Využi appky ako Moment alebo Screentime, ktoré na pozadí merajú tvoj čas strávený na appkách, počet zdvihnutí mobilu pre čekovanie notifikácii a pod. Pre každého je správna miera niekde inde. No najprv musíš vedieť, ako na tom si a zamyslieť sa, či je ten čas na appkách hodný tvojho zmysluplného a radostného života.

Zamysli sa a podeľ sa s niekým

 • Na ktorej appke tráviš najviac času? Koľko je to za týždeň?
 • Koľko času za týždeň tráviš na sociálnych sieťach?
 • Používaš digitálne technológie pred spaním či pri stolovaní?
 • Mám zapnuté všetky notifikácie?
 • Máš nejakú appku alebo inú digitálnu technológiu, ktorá zmysluplne pomáha prekvitať tvojmu životu? Napr. ti šetrí čas, pomáha ti udržiavať poriadok v živote, denne ťa inšpiruje a pod?

Niekoľko vylepšení pre viac digitálnej miernosti

 • Žiadne displeje v posteli – odlož si mobil a tablet na noc napr. do kuchyne
 • Po 21:00 odlož displeje
 • Rieš emaily jedenkrát za deň – neprerušuj svoju pozornosť neustálym vybavovaním mailov hneď, keď ti prídu, ale vyčleň si čas na riešenie mailov raz za deň nárazovo.
 • Vyčleň si na sociálne siete max. 30 minút za deň – appka Moment alebo Screenplay ti pomôže monitorovať tento záväzok
 • Pozeraj streamovacie videá iba jeden deň v týždni
 • Pestuj digitálnu miernosť s priateľmi – podporujte sa v trénovaní digitálnej miernosti s priateľmi, hľadajte tvorivé cesty ako dodať vašim dňom zmysel, radosť a zdravú mieru vo využívaní technológii. Inšpirujte sa rozumnými nápadmi a vyberajte si z digitálneho prostredia to najlepšie pre to, aby váš život prekvital.

Staňme sa hrdinami

Počas besedy so Slávkou Kubíkovou na stretnutí eRkárov CSE 2019 sa vyvinula celkom zaujímavá diskusia. V závere nás Slávka povzbudila v tom, že naša generácia animátorov a vychovávateľov má historickú príležitosť, aby sa stala hrdinami pre dnešné deti. Ako? Tak, že im bude vzorom v ovládaní a používaní technológií. Generácia detí, ktoré práve chodia na stretká žije v období rozmachu appkového priemyslu. Dnešné deti potrebujú priateľov, ktorí im budú svojim správaním vzorom v rozumnosti a miernosti. Ktorí ich budú zmysluplne sprevádzať lákavým a nadmieru rušným digitálnym prostredím tak, aby žili autentický život, odolávali pokušeniam, ktoré sú plytké a márnia náš čas, aby vyťažili z digitálneho prostredia to najlepšie a samé ho kultivovali. Nejde o odmietanie technológii, ale o trénovaní sa v miernosti.


Zvoľ si MINIdigi výzvu

Aká aktivita v digitálnom prostredí Ti berie zbytočne najviac času? Zvoľ si aspoň na 7 dní MINIdigi výzvu, stlač pauzu a získaný čas venuj sebarozvoju, rozvoju svojich vzťahov, vzťahu s Bohom či aktivite, ktorú dlho odkladáš. 

Príklad MINIdigi výzvy: Za týždeň si pozriem len jednu časť seriálu, ušetrený čas budem venovať návšteve a pomoci starým rodičom. 

Vytrvaj vo výzve aj po siedmich dňoch a pokračuj v zvolení si ďalších. Napíš si kroky, ako chceš konkrétnu aktivitu obmedziť. Napr. Ak si doteraz denne trávil na sociálnych sieťach 4 hodiny, nie je možné, aby si ich hneď obmedzil na pol hodiny denne. Začni skrátením napríklad o 20 min a pokračuj v znižovaní až po istej dobe. Neboj sa znova začať, aj keď sa Ti v niektorý deň svoju výzvu nepodarí dodržať.  

Buďme MINIdigi. Buďme vzorom a sprevádzajme deti, aby ich digitálne technológie neoberali o vzácny čas. Trénujme s nimi digitálnu miernosť, ktorá je superschopnosťou zajtrajška.